if:book o otwartej alternatywie dla Google Books

Ben Vershbow na blogu if:book opisuje rozwój projektu Google Books, który umożliwia już nie tylko przeglądanie zeskanowanych w ramach projektu książek, ale też przeglądanie informacji o książkach, których skany są jeszcze niedostępne. Vershbow zauważa, że w takiej postaci Google Books, podobnie jak katalog Amazon, stają się cennym źródłem bibliograficznym. Problem w tym, że nie są to źródła otwarte. Stąd pomysł, by połączyć razem różnorakie źródła - biorąc choćby opisy tytułów z Wikipedii - w jeden "Katalog Społeczny" (People's Card Catalogue). Katalog ten byłby swobodnie dostępny, także do edycji, a w nim każda książka posiadałaby własną stronę, na której można by rozwijać jej opisy, toczyć dyskusje, itd.

"Jak na razie Google prowadzi w budowaniu nowoczesnego systemu bibliograficznego. Przez to katalog tytułów przyszłości stanie się równocześnie źródłem znaczących zysków reklamowych. Niech Google robi swoje - ale czy nie moglibyśmy stworzyć czegoś lepszego?"


Vershbow zwraca uwagę na kluczową kwestię - że niezbędne są niekomercyjne, otwarte alternatywy dla działań dygitalizacyjnych podejmowanych dziś przede wszystkim przez komercyjne firmy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information