O serwisie

Serwis OTWARTA NAUKA powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych problematyką otwartości w badaniach naukowych i edukacji. W ramach serwisu przede wszystkim:

  • prezentujemy założenia i cele ruchu otwartej nauki:

Czym jest otwarta nauka?   Przewodnik po otwartej nauce

  • promujemy jego najważniejsze idee:

Blog   Recenzje

  • rekomendujemy narzędzia ułatwiające działania w tym obszarze:

Narzędzia

  • wskazujemy na rozwiązania – zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne:

Case studies  

  • przedstawiamy instytucje i osoby aktywnie działające na rzecz otwartości w nauce:

Rozmowy Otwartej Nauki   Nauka–Otwartość–Świat

  • śledzimy realizację krajowych i zagranicznych projektów:

Ekspertyzy   Nauka–Otwartość–Świat

  • odpowiadamy na pytania i służymy radą w zakresie otwartych modeli:

Kontakt.

Tym, którzy po raz pierwszy stykają się z problematyką otwartej nauki, oferujemy przystępne i kompetentne wprowadzenie w podstawowe kwestie z nią związane.

Osobom o bardziej zaawansowanej wiedzy proponujemy m.in. informacje na temat dobrych praktyk, interesujące case studies oraz aktualności z Polski i ze świata.

Do zagranicznych użytkowników kierujemy sekcję In English, w której znajdą wybrane materiały z portalu w języku angielskim.

 

Serwis prowadzony jest w Centrum Otwartej Nauki (CeON) – ośrodku mającym na celu kompleksowe wspieranie przedsięwzięć na rzecz otwartej nauki w Polsce, działającym w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Honorowy patronat nad serwisem objęły: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zapraszamy do obejrzenia wywiadów z:

Więcej ciekawych wywiadów znajdą Państwo w naszym cyklu Rozmowy Otwartej Nauki.

 

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons. Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz ICM UW.

Additional information