NASA publikuje plan działania w zakresie otwartego dostępu

11 lutego NASA opublikowała dokument zawierający informacje na temat zwiększenia dostępu do wyników badań prowadzonych przez pracowników tej agencji badawczej. Decyzja NASA jest związana z dyrektywą ogłoszoną przed dwoma laty przez Biały Dom, która zaleca ośrodkom finansowanym ze środków federalnych publikowanie badań w modelu otwartym.

NASA, dysponująca rocznym budżetem naukowym w wysokości około 3 mld USD, zobowiązała się opublikować pełną politykę otwartości do października br. Agencja zadeklarowała udostępnianie nie tylko artykułów naukowych, ale również danych, które legły u ich podstaw. W rezultacie analiz przeprowadzonych na zlecenie agencji przy udostępnianiu materiałów badawczych będzie ona współpracować z prowadzoną przez National Institutes of Health bazą PubMed Central jako sprawdzoną platformą najlepiej spełniającą określone przez NASA wymagania.

Agencja deklaruje również, że jej polityka ułatwi analizę i masowe pobieranie artykułów, jednak na razie nie dostarcza szczegółowych informacji na ten temat. NASA chce także wprowadzić obowiązek przedstawienia planu zarządzania danymi od wszystkich naukowców ubiegających się o dofinansowanie badań z jej środków.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information