Otwórz Książkę to już ponad 350 publikacji naukowych dostępnych w modelu otwartym

W dniach 17 marca obchodzony jest tegoroczny Światowy Tydzień e-Książki. To dobra okazja, by przypomnieć inicjatywy, które dążą do darmowego udostępniania i popularyzacji wysokiej jakości publikacji w formatach cyfrowych. Jedną z nich jest serwis Otwórz Książkę skierowany do osób poszukujących prac naukowych z różnych dziedzin wiedzy.

Ta cyfrowa kolekcja stanowi przestrzeń wspólną zarówno dla humanistów, jak i przedstawicieli nauk ścisłych. Swoje publikacje udostępniło w niej już ponad 500 autorów, w tym m.in. Andrzej Leder, Mirosława Marody, Zbigniew Mikołejko, Maria Poprzęcka czy Ryszard Tadeusiewicz. Najpopularniejsze tytuły mają ponad 10 tysięcy pobrań; najczęściej są to prace z socjologii, zarządzania i historii. Znaczną część kolekcji stanowią książki trudno dostępne na rynku ze względu na niskie i wyczerpane nakłady, które są jednak wciąż poszukiwane z uwagi na swoją wartość naukową i edukacyjną. Publikacje w Otwórz Książkę można czytać online bądź pobrać je na dysk. Przeszło 70% z nich znajduje się na licencjach Creative Commons.

Otwórz Książkę buduje swoją renomę w środowisku naukowym, zyskując rozpoznawalność i zaufanie zarówno młodego, jak i starszego pokolenia polskich uczonych. Kolekcja jest systematycznie uzupełniana o nowe pozycje. Redakcja wyszukuje kolejne tytuły, kontaktuje się z autorami i wydawcami, a po uzyskaniu ich zgody digitalizuje je i umieszcza w serwisie. Badacze coraz częściej samodzielnie zgłaszają swoje prace, chcąc udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców. Również użytkownicy serwisu za pomocą formularza dostępnego na stronie mogą nadsyłać własne propozycje interesujących ich tytułów.

Serwis zaprasza do współpracy  otwórz książkę bez lęku!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information