Google Scholar radzi, jak skutecznie poprawić widoczność repozytorium

Na zaproszenie Platformy Otwartej Nauki Darcy Dapra – przedstawicielka Google Scholar – przeprowadziła webinarium Indexing Repositories: Pitfalls and Best Practices poświęcone optymalizacji widoczności rekordów repozytoryjnych w tej najpopularniejszej wyszukiwarce naukowej.

Wystąpienie spotkało się ze sporym zainteresowaniem środowiska pracowników informacji naukowej. W związku z tym przygotowaliśmy zwięzły przewodnik, w którym Czytelnik znajdzie zarówno zalecane dobre praktyki, jak i przestrogi przed działaniami, których zdecydowanie powinien się wystrzegać. Opracowanie wraz dodatkowymi materiałami jest dostępne w sekcji Rozwiązania.

Warto pamiętać, że gwarancją dobrego indeksowania w GS są przede wszystkim poprawne metadane.

GS bowiem nie tyle nie radzi sobie z błędami w rekordach, ile raczej specjalnie odrzuca pozycje niestarannie opracowane. Wynika to z polityki firmy, która nie chcąc irytować użytkowników, unika indeksowania rekordów, w których zauważa nieścisłości.

Zapraszamy do dyskusji pod postem, a także do zadawania pytań Darcy Dapra, które prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 Google Scholar - best practices for repositories (illustration Year-month list of articles)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information