Polska Akademia Nauk i otwarty dostęp w praktyce

Korzyści wynikające z otwartego udostępniania czasopism wydawanych przez instytuty Polskiej Akademii Nauk przedstawił Otwartej Nauce Adam Wiciński, odpowiedzialny za realizację polityki wydawniczej Akademii w zakresie otwartego dostępu do czasopism naukowych.

Nie możemy nikogo zmusić do udostępnienia treści w otwartym dostępie, natomiast ten model sprawdza się i jest coraz szerzej wspierany. Redakcje we własnym gronie dochodzą do wniosku, że to dobry pomysł i należy podążać w tym kierunku – zauważa Wiciński. Korzyści z dostępności na całym świecie są wymierne. Przede wszystkim widoczność. Zyskujemy świadomość, że taka instytucja jak PAN zaistniała w umysłach naukowców. Przekłada się to jak najbardziej na dostęp do wiedzy, współpracę z innymi instytucjami naukowymi, prowadzenie wspólnych badań, uzyskiwanie grantów, dotacji z MNiSW.

Wśród innych tematów poruszonych podczas rozmowy znalazła się m.in. kwestia współpracy poszczególnych instytutów PAN przy udostępnianiu treści naukowych, jak również długoterminowe plany Akademii dotyczące otwartości w kontekście międzynarodowym w związku z rozwojem e-infrastruktury.

Zapraszamy do zapoznania się z całością rozmowy.

Przypominamy również o wywiadzie, którego pod koniec stycznia br. udzielił Otwartej Nauce ówczesny prezes PAN – profesor Michał Kleiber.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information