Seminarium “Research data in the humanities”

14 grudnia 2015 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się organizowane przez ICM UW międzynarodowe seminarium „Research data in the humanities”. Przy udziale ekspertów z europejskich instytucji naukowych zostaną na nim omówione zarówno ogólne zagadnienia dotyczące danych badawczych w humanistyce i naukach o sztuce, jak i konkretne problemy z zakresu infrastruktury i zarządzania danymi.

Nowe narzędzia i metody prowadzenia badań pojawiające się w humanistyce i naukach o sztuce powodują, że coraz ważniejsze staje się zarządzanie powstającymi w tych obszarach danymi badawczymi. Dlatego tworzone w ICM UW Otwarte Centrum Danych i ich Analiz (OCEAN) ma służyć nie tylko naukom ścisłym, ale również humanistyce i naukom o sztuce. Seminarium jest skierowane do wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z  wytwarzaniem, przetwarzaniem, analizowaniem, wykorzystaniem i udostępnianiem danych w tych obszarach.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie ICM.

Jan Brase, szef działu badań i rozwoju w SUB Göttingen, otworzy seminarium wystąpieniem „Czwarty paradygmat. Nauka oparta na danych – czego humanistyka może się nauczyć, a czego powinna unikać”. O usługach i infrastrukturze informatycznej dla humanistyki w Holandii opowie Peter Doorn, szef Data Archiving and Networked Services. Związki humanistyki cyfrowej i nauki o danych we Włoszech przedstawi Emiliano Degl'Innocenti z Fondazione Ezio Franceschini.  Najważniejsze kwestie związane z zarządzaniem danymi badawczymi w humanistyce i naukach o sztuce omówi Martin Donnelly z brytyjskiego Digital Curation Centre. Na koniec Maciej Remiszewski z ICM zarysuje obszary współpracy i zaangażowania OCEAN-u w projekty badawcze z obszaru humanistyki i nauk o sztuce.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information