15 lat otwartego dostępu — podsumowanie Richarda Poyndera

Specjalnie dla Otwartej Nauki Richard Poynder przygląda się osiągnięciom ruchu Open Access w ostatnich 15 latach. Poynder jest brytyjskim niezależnym dziennikarzem specjalizującym się w zagadnieniach komunikacji naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem otwartego dostępu.

Richard Poynder - independent journalist writing on Open Access

Prowadzi blog Open and Shut?, na którym opublikował m.in. serię wywiadów z kluczowymi postaciami ze świata otwartej nauki. Od szeregu lat śledzi procesy związane z promowaniem i wdrażaniem Open Access na całym świecie. Jego głos bywa krytyczny, lecz jest wiarygodny, ponieważ Poynder nie jest związany z żadną frakcją w środowisku OA i w swoich ocenach stara się zachować maksymalny obiektywizm.

Nic nie wskazuje na to, by wspólnoty akademickie były gotowe zrezygnować z publikowania w prestiżowych czasopismach i porzucić osławiony Impact Factor – mówi Poynder w rozmowie z Michałem Starczewskim.

Żyjemy w epoce biurokratycznej kontroli, a biurokraci chcą korzystać z prostych i standardowych rozwiązań. Impact Factor i tradycyjne czasopisma właśnie to zapewniają. I dodaje: Komunikacja naukowa nie spełni swojej roli w usieciowionym świecie, dopóki pewien rodzaj rozwoju nie zostanie osiągnięty, włącznie z porzuceniem tradycyjnych czasopism. W rzeczywistości trzeba odejść od pytania „Jak zmusić naukowców do przyjęcia OD?” i zastąpić je pytaniem „Jak wykorzystać sieć do stworzenia skuteczniejszego i sprawniejszego systemu komunikacji naukowej pasującego do XXI wieku?”.
Zapraszamy do lektury całej rozmowy z Richardem Poynderem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information