OpenAIRE-Connect, czyli Open Science as a Service

1 stycznia 2017 r. rozpoczął się projekt OpenAIRE-Connect. Jego celem jest wsparcie wybranych społeczności badawczych poprzez wyposażenie w narzędzia, które wspierają cały ekosystem komunikacji naukowej i uczynienie procesu badawczego bardziej przejrzystym, przyjaznym i efektywnym.

OpenAIRE-Connect bazuje na oprogramowaniu wytworzonym przez OpenAIRE, ale efekty mają być skierowane do konkretnych grup naukowców, a nie do nieokreślonego kręgu odbiorców. W pierwszym etapie (przewidywane są kolejne projekty kontynuujące prace i rozwijające efekty powstałe w ciągu najbliższych trzydziestu miesięcy) rozwijane będą narzędzia w ścisłej współpracy z pięcioma społecznościami reprezentującymi następujące dyscypliny: nauki o Ziemi, neuroinformatykę, rybactwo, humanistykę i dziedzictwo kultury oraz ekonomii.

 

 

 

Naczelną zasadą propagowaną przez projekt jest Open Science as a Service (OSaaS). Oznacza to, że cały proces badawczy, na każdym etapie, powinien stawać się jak najbardziej transparentny. Naukowcy mają otrzymać dostosowane dla nich narzędzia do otwartego udostępniania różnorodnych wyników badań (publikacji i danych), jak również do monitorowania ich wpływu i oddziaływania. O skuteczności projektu świadczyć będzie zwiększona powtarzalność wyników (reproducibility) i zdatność do ponownego wykorzystania (re-use). Pomocne w tym będzie udostępnianie nie tylko samych publikacji i danych badawczych, ale także całych metod badawczych, czyli szeroko pojętych informacji o tym, w jaki sposób badacze doszli do takich rezultatów. Kontekst pozostanie uchwytny, co odróżni posługiwanie się narzędziami OpenAIRE-Connect od tradycyjnych repozytoriów.

Projekt finansowany przez Komisję Europejską będzie trwał 30 miesięcy. Prace koordynuje Consiglio Nazionale delle Ricerche z Włoch, a jednym z jedenastu partnerów realizujących projekt jest ICM UW, które jest odpowiedzialne m.in. za utrzymanie infrastruktury, zarządzanie danymi badawczymi powstałymi w czasie projektu oraz rozwój algorytmów do maszynowej analizy danych. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie projektu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information