The Open Science Prize

Zwycięzcą konkursu The Open Science Prize został zespół Trevora Bedforda i Richarda Nehera, który opracował wizualizację rozprzestrzeniania się wirusów zika, ebola oraz grypy w oparciu o dostępne w sposób otwarty dane genetyczne tych wirusów.

The Open Science Prize jest nową inicjatywą promująca otwarte zasoby naukowe. Nagrodę ustanowiły instytucje finansujące badania naukowe: National Institutes of Health, Wellcome Trust oraz Howard Hughes Medical Institute. W konkursie mogły wziąć udział zespoły, w których skład wchodziła przynajmniej jedna osoba z USA i jedna spoza tego państwa. Do pierwszego etapu, w którym oceniano pomysły, zgłosiło się 96 zespołów. Spośród nich nich wyłoniono sześciu finalistów, którzy otrzymali po 80.000$ na wdrożenie prototypu w oparciu o pomysł, na co mieli sześć miesięcy. Zwycięzca został wyłoniony poprzez internetowe głosowanie. Wzięło w nim udział ponad 3700 osób z 76 krajów.  Nagroda dla najlepszego zespołu wyniosła 230.000$.

 

Nextrstrain.org, zwycięski prototyp, to narzędzie służące do wizualizacji danych genetycznych wirusów wywołujących epidemie. Wskutek rozprzestrzenienia się wirusa ebola w latach 2013-2016 w Afryce Zachodniej śmierć poniosło ponad 10.000 osób. Z kolei epidemia wirusa Zika, która trwa od 2015 r. do dziś, dociera do państw leżących w obu Amerykach, Azji i Europie. Prototyp pozwala prześledzić nie tylko miejsca występowania choroby, ale przede wszystkim zmiany genetyczne wirusów w czasie i przestrzeni. Dane są pobierane ze stale aktualizowanych baz danych, dzięki czemu możemy obserwować rozwój epidemii na bieżąco.

Światło reflektorów pada przede wszystkim na tych, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium. Warto jednak przyjrzeć się również pozostałym prototypom. Wyróżniono projekt Mygene2 oraz OpenTrialsFDA. W związku z gorącymi w ostatnim czasie dyskusjami o smogu w Polsce interesujący może się wydać projekt Openaaq, prezentujący dane o zanieczyszczeniu powietrza.

 

Logo

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information