Koalicja S przyjęła strategię w zakresie majątkowych praw autorskich

Zasada zachowania majątkowych praw autorskich przez naukowców stanowi jedną z naczelnych zasad Planu S. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zostały przyjęte w lipcu 2020 r. w formie strategii, która określa m.in. zmiany w umowach grantowych, które mają zagwarantować udostępnianie publikacji w wersji AAM (Author Accepted Manuscript) lub VoR (Version of Record) na licencji CC-BY. W ramach przyjętej strategii zaplanowana została także komunikacja z wydawcami czasopism naukowych. Koalicja S rozesłała do listy informujące o przyjętej strategii oraz zaplanowała serię webinariów. Znany jest już także harmonogram wdrażania odpowiednich rozwiązań przez członków Koalicji S. Są wśród nich organizacje, które wdrożą strategię już w 2021 roku (early adopters) oraz takie, które dopiero podejmą odpowiednie decyzje (adoption to follow).

Narodowe Centrum Nauki znalazło się w pierwszej grupie. W komunikacie zamieszczonym na stronie NCN czytamy: „Jedną z trzech ścieżek publikacyjnych zgodnych z założeniami Planu S, a także Polityką, jest publikowanie wyników badań w repozytoriach o otwartym dostępie, gdzie autor powinien umieścić przynajmniej zaakceptowany przez wydawcę do druku manuskrypt (tzw. Author Accepted Manuscript) na licencji Creative Commons Attribution (CC BY) w tym samym czasie, w którym ukazała się publikacja w czasopiśmie zamkniętym. Strategia Zachowania Praw Autorskich ma właśnie na celu ochronę prawa autora do decydowania o opublikowaniu manuskryptu w repozytorium o otwartym dostępie na licencji CC BY”.

 

Komisja Europejska przyjmie politykę otwartości zgodną z Planem S z początkiem 2021 roku w ramach programu Horyzont Europa, natomiast strategię zachowania praw autorskich zamierza wdrożyć już jesienią 2020 roku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information