Journal Checker Tool ułatwi publikowanie w zgodzie z Planem S

Dostępny jest już Journal Checker Tool (JCT), serwis, który umożliwi badaczom sprawdzenie zgodności czasopism naukowych i platform publikacyjnych z Planem S. 

 

Narzędzie dostępne jest na razie w wersji beta, która zawiera informacje na temat podstawowego zestawu wymagań Planu S: czy dane czasopismo oferuje ścieżkę publikacji w otwartym dostępie zgodnie z licencją CC BY (lub równoważną) i bez embarga oraz czy autorzy mają możliwość zachowania praw autorskich. Korzystanie z JCT jest proste; aby sprawdzić zgodność z Planem S, wystarczy wpisać tytuł lub numer ISSN wybranego czasopisma oraz nazwę instytucji finansującej badania i instytucji zatrudniającej badacza. Funkcje JCT zostały dokładnie opisane w przewodniku udostępnionym na stronie Koalicji S.

W fazie testów, przed wdrożeniem wersji produkcyjnej w styczniu 2021 roku, społeczność naukowa może zapoznać się z serwisem oraz przekazać informację zwrotną dotyczącą jego działania. Narzędzie będzie następnie rozwijane, a do podstawowego zestawu informacji dołączone zostaną dane dodatkowe, np. na temat technicznych wymogów, jakie Plan S stawia czasopismom i platformom.

 

Journal Checker Tool stworzyła firma Cottage Labs we współpracy z Antleaf consultancy. Dane wykorzystywane w narzędziu pochodzą z serwisów Shareyourpaper.org Permissions i Directory of Open Access Journals (DOAJ). Więcej informacji znajduje się na stronie Koalicji S.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information