Współpraca OpenAIRE i FAIRsharing

OpenAIRE i FAIRsharing podpisały porozumienie o współpracy, której celem jest wymiana oraz wzbogacenie informacji gromadzonych przez obydwie strony porozumienia.

OpenAIRE to organizacja rozwijająca europejską infrastrukturę otwartej nauki oraz wspierająca naukowców w udostępnianiu wyników badań. Rozwijane przez OpenAIRE serwisy ułatwiają wyszukiwanie publikacji i danych i zwiększają ich widoczność, a także łączą informacje o charakterze administracyjnym (m.in. o organizacjach prowadzących bądź finansujących badania naukowe, strumieniach finansowania, grantach) z informacjami o rezultatach badań. Z kolei FAIRsharing to prowadzony przez Uniwersytet Oksfordzki serwis gromadzący informacje na temat metadanych i standardów metadanych, repozytoriów i baz danych oraz polityk czasopism naukowych i instytucji finansujących badania naukowe.

W pierwszym etapie współpraca polegać będzie na wymianie informacji, z których korzystać będą mogli badacze i inne zainteresowane osoby. FAIRsharing zapewni OpenAIRE dostęp do części bazy obejmującej informacje dotyczące różnych dyscyplin, co wzbogaci OpenAIRE Research Graph o metadane z FAIRsharing oraz trwałe identyfikatory DOI. Z kolei OpenAIRE zapewni FAIRsharing dostęp do OpenAIRE Research Graph i statystyk dotyczących wykorzystania FAIRsharing w OpenAIRE; informacje te zostaną wykorzystane do poprawy jakości danych w FAIRsharing. Połączone i uzupełnione informacje ułatwią badaczom realizację polityk otwartości w zakresie danych oraz udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR i odpowiednimi standardami.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information