Porozumienie ws. reformy systemu ewaluacji nauki
W lipcu 2022 r. opublikowana została treść porozumienia w sprawie ewaluacji nauki przyjętego przez ponad 350 instytucji naukowych z ponad 40 krajów. Dokument wyznacza kierunek działań na rzecz zmian systemu ewaluacji, który w większym stopniu uwzględniać powinien jakość i oddziaływanie badań oraz różnorodność, inkluzywność i współpracę.
W proponowanych rozwiązaniach podkreślono m.in. wpływ otwartej nauki na jakość badań, w szczególności poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do metod i wyników, który ułatwia weryfikację i replikację badań, a także ponowne wykorzystanie rezultatów badań. Zauważono także, że otwartość sprzyja nawiązywaniu współpracy zarówno w ramach środowiska naukowego, jak i poza nim.
Postulowane zmiany zakładają wzmocnienie jakościowych kryteriów oceny, dla której kluczowe znaczenie ma mieć proces recenzji uzupełniony o odpowiedzialne wykorzystanie wskaźników o charakterze ilościowym. Wskazane zasady ewaluacji odnoszą się do oceny organizacji prowadzących badania naukowe, projektów naukowych, a także indywidualnych badaczy, badaczek i zespołów badawczych.
W dokumencie wskazano ponadto nadrzędne zasady, chroniące najwyższe standardy etyczne, zasady rzetelności i integralności badań naukowych, wolność badań naukowych, autonomię instytucji naukowych, a także rzetelność i transparentność danych, infrastruktur i kryteriów stosowanych w ewaluacji.
Sygnatariusze porozumienia przyjęli 4 najważniejsze zobowiązania, odnoszące się do postulowanych zmian (punkty 1-4) oraz 6 dodatkowych zobowiązań, ułatwiających współpracę i implementację proponowanych rozwiązań (punkty 5-10):
- Uwzględnienie różnych typów działalności badawczej i różnych ścieżek kariery, zgodnie ze specyfiką i charakterem prowadzonych badań.
- Oparcie oceny badań na kryteriach jakościowych, dla których kluczowe znaczenie ma proces recenzji, wspierany przez odpowiedzialne wykorzystanie wskaźników ilościowych.
- Odejście od niewłaściwego wykorzystania wskaźników dotyczących czasopism i publikacji, w szczególności Journal Impact Factor (JIF) i indeks Hirscha.
- Unikanie tworzenia rankingów organizacji naukowych.
- Zaangażowanie i zobowiązanie do zapewnienia środków niezbędnych do osiągnięcia postulowanych zmian.
- Ocenianie i rozwijanie kryteriów, narzędzi i procedur ewaluacji.
- Podnoszenie świadomości reformy systemu ewaluacji oraz zapewnienie przejrzystej komunikacji, wskazówek i szkoleń w zakresie stosowanych w ewaluacji kryteriów i procedur.
- Wymiana doświadczeń umożliwiająca wzajemne uczenie się koalicjantów i innych instytucji.
- Komunikacja w zakresie postępów we wdrażaniu zmian.
- Ewaluacja praktyk, kryteriów i narzędzi oparta o solidne dowody i aktualny stan wiedzy o badaniach naukowych, a także otwarte udostępnianie danych dotyczących ewaluacji.
Treść całego porozumienia dostępna jest na stronie European University Association.
- Szczegóły
- Utworzono: 2022-07-28
- Natalia Gruenpeter