OpenAIREplus - wystartował

Na początku grudnia 2011 w Pizie rozpoczął się projekt OpenAIREplus (2nd Generation of Open Access Infrastructure for Research in Europe). Ten 30-sto miesięczny projekt finansowany z 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej wiąże się ściśle z trwającym już od roku projektem OpenAIRE. Oba projekty będą współdziałały w celu poszerzenia misji OpenAIRE mającej na celu ułatwienie otwartego dostępu do prac naukowych w ramach ERA (European Research Area) poprzez dostarczanie powiązań między publikacjami, danymi i modelami finansowania. Ten nowy, wielkoskalowy projekt zrzesza 41 europejskich partnerów w tym trzy naukowe interdyscyplinarne społeczności.

OpenAIREplus będzie bazował na osiągnięciach OpenAIRE, które przeszły od implementacji pilotażu Open Access do fazy usługowej umożliwiając naukowcom umieszczanie publikacji, będących wynikami badań finansowanych z 7PR i ERA, w otwartych repozytoriach. Prace nad obecnymi repozytoriami zostaną rozszerzone w celu przyciągnięcia jak największej ilości danych z poszczególnych dziedzin nauki.

Najważniejszym celem OpenAIREplus jest stworzenie wydajnej i solidnej usługi dla, zatwierdzonych przez peer-review, publikacji naukowych i związanych z nimi zasobów. Ponadto projekt będzie miał na celu ułatwić komunikację i współpracę dzięki odpowiedniej infrastrukturze danych, umożliwiając dostęp do informacji dla naukowców i innych zainteresowanych. Projekt stworzy infrastrukturę do kolekcjonowania, wzbogacania i przechowywania metadanych otwartych zasobów naukowych. W celu wspomagania zarządzania i ustanawiania powiązań pomiędzy zasobami naukowymi  zostaną uruchomione innowacyjne struktury techniczne.

Dostęp do publikacji przez portal OpenAIRE będzie wspomagany przez HelpDesk oraz krajowe biura Open Access, które wspomogą również promocję projektu oraz koncepcję publikowania w modelu Open Access we wspólnocie użytkowników.

Więcej informacji tutaj.

Za OpenAIRE.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information