Inauguracja OpenAIRE

Dnia 2 grudnia 2010 na Uniwersytecie w Gandawie została zainaugurowana przez Komisję Europejską infrastruktura otwartego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (ang. Open Access Infrastructure for Research in Europe).

Darmowa strona  OpenAIREma za zadanie zapewnić wgląd w sieć otwartych repozytoriów wiedzy - udostępnionych rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki dofinansowaniu udzielonego w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Otwarcie strony  OpenAIRE i umożliwienie darmowego dostępu do opracowań w wielu dziedzinach nauki zostało uznane za "kolejny namacalny postęp w kierunku upowszechniania wyników badań naukowych osiągniętych dzięki funduszom unijnym".

Odtąd naukowcy prowadzący badania w dziedzinach ochrony zdrowia, energetyki, ochrony środowiska, technologii informacji i komunikacji, infrastruktury badawczej, nauk społecznych i humanistyki oraz badań społecznych, korzystający z funduszy UE w ramach 7PR będą zobowiązani do umieszczenia pełnych treści swoich publikacji badawczych w swobodnie i powszechnie dostępnej wirtualnej bibliotece. Materiały te będą dostępne bez ograniczeń czasowych i geograficznych.

ICM jest partnerem projektu OpenAIRE oraz krajowym punktem kontaktowym (National Open Access Desk) dla niniejszego projektu. Zapraszamy do zapoznania się zasadami uczestnictwa w projekcie oraz do kontaktu z ICM.

Na podstawie IP/10/1644

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information