Springer Open Choice

Od początku czerwca studenci i pracownicy naukowi polskich instytucji badawczych i akademickich będą mogli bezpłatnie publikować w czasopismach wydawnictwa Springer w trybie Open Access. Program jest realizowany w ramach umowy zawartej (wstępnie do końca 2010 roku, z możliwością przedłużenia) między ICM-em i wydawnictwem a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Springer jest wydawcą ponad 1000 tytułów głównie z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, a swoje publikacje udostępnia również w ramach ICM-owej kolekcji: ScienceServer, która jeszcze w tym roku ma zostać przeniesiona w całości na platformę YADDA.

Program Open Choice wydawnictwa Springer pozwala na publikację tekstu w trybie peer-reviewed (z zachowaniem wszystkich procedur dotyczących publikacji tradycyjnych) za opłatą, na zasadach Open Access, dzięki którym tekst jest dostępny w wersji elektronicznej dla wszystkich za darmo, bez dodatkowej karencji.

Dzięki podpisanej umowie, polscy naukowcy będą zwolnieni z opłat za opublikowanie tekstów, które drukowane będą po raz pierwszy. Prawa autorskie nie przechodzą na wydawnictwo, a autorzy mogą wybrać zasady udostępniania i użytkowania tekstu posługując się w tym zakresie np. licencjami Creative Commons.

Ostateczna wersja publikowanego artykułu zostanie umieszczona równolegle przez ICM i wydawcę, może być również archiwizowana i udostępniana w repozytoriach instytucji której pracownikiem/studentem jest autor. Dodatkowo artykułu z zakresu nauk biomedycznych znajdą się w repozytorium PubMed Central porozumieniu zawartemu między wydawnictwem Springer a PMC.

Teksty do publikacji należy zgłaszać za pomocą formularza, pamiętając o wyborze Open Acces jako sposobu publikacji. Więcej informacji na temat procedury związanej z procesem wydawniczym można znaleźć na stronie wydawnictwa lub w krótkiej prezentacji przygotowanej wspólnie przez ICM i wydawnictwo.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information