Trzy kroki w stronę większej dostępności “Otwórz książkę”

W ostatnim czasie uruchomiliśmy trzy dodatkowe narzędzia, dzięki którym nasz serwis jest bardziej widoczny w Sieci.

Po pierwsze, na Facebooku działa strona “Otwórz książkę”, na której promujemy książki z naszej kolekcji. W ciągu tygodnia zebraliśmy ponad 400 fanów naszego serwisu (widget Facebooka znajduje się na stronie głównej naszego serwisu).

Po drugie, książki z naszej kolekcji, które są dostępne na licencji Creative Commons umieściliśmy – na mocy licencji – w serwisie Scribd. Pozwala on publikować w sieci PDFy, które są widoczne bezpośrednio w przeglądarce i dają się łatwo i elegancko umieszczać na innych stronach. Do tego system Scribd umożliwia licencjonowanie Creative Commons.

Po trzecie – i chyba najważniejsze – uruchomiliśmy protokół OAI PMH, pozwalający automatycznie katalogować z zewnątrz metadane książek z naszej kolekcji (opisujemy je w modelu Dublin Core). Oznacza to między innymi, że treści naszego serwisu mogą być przeszukiwane w ramach wyszukiwarek agregujących zbiory różnych kolekcji. Wykorzystując OAI PMH podpięliśmy nasz serwis do Federacji Bibliotek Cyfrowych – ogólnopolskiej wyszukiwarki pozwalającej przeszukiwać naraz kilkadziesiąt bibliotek cyfrowych i kilkaset tysięcy pozycji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information