AMUR pierwsze w Polsce otwarte repozytorium uniwersyteckie

Dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu o godzinie 13.30 odbędzie się uroczyste otwarcie repozytorium uniwersyteckiego AMUR (Adam Mickiewicz University Repository). Zbiór ma stanowić archiwum materiałów wydanych przez UAM lub będących efektem pracy związanych z nim badaczy, z których każdy, po założeniu osobistego konta, może na bieżąco deponować w odpowiedniej kolekcji swoje publikacje.

W obrębie zespołów należących do poszczególnych wydziałów można oglądać kolekcje materiałów dydaktycznych, konferencyjnych i publikacji naukowych. W początkowym zasobie znalazło się 70 pozycji.

Oddzielny zespół dodatkowo gromadzi wszystkie doktoraty, obronione na uczelni od listopada minionego roku, kiedy weszły w życie przepisy zobowiązujące do zdeponowania tekstu dysertacji w repozytorium i jego otwartego publikowana na specjalnej licencji. To pierwsza w Polsce realizacja pomysłu zbierania i udostępniania w otwartej formie prac doktorskich.

W repozytorium mają znaleźć się również czasopisma wydawane przez UAM, co powiększy zbiór Polskich czasopism Open Acess.

Repozytorium powstało dzięki współpracy UAMu z Biblioteką Uniwersytecką, reprezentowaną przez Emilię Karwasińską i Małgorzatę Rychlik. Przy budowie serwisu wykorzystano jedno z najchętniej używanych darmowych narzędzi do tworzenia otwartych repozytoriów -DSpace.

Tworzenie repozytoriów uczelnianych na świecie staje się coraz powszechniejszą praktyką. AMUR  jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą i kamieniem milowym otwartej nauki w Polsce.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information