P2P University

Peer 2 Peer University jest pomysłem stworzenia platformy do wymiany wiedzy w ramach różnotematycznych kursów na poziomie uniwersyteckim. Ale nie w oparciu o uniwersytet - instytucję, ale uniwersytet - społeczność, tych którzy fachową wiedzą chcą się wymieniać. W odróżnieniu od tradycyjnych uniwersyteckich kursów e-learningowych, w których grupa jest prowadzona przez jedną osobę, tu główny nacisk położony jest na wymianę wiedzy między jej członkami, wspólne poszukiwanie odpowiedzi i rozwiązań.

W październiku zakończyła się faza pilotażowa projektu, w której testowane były różne rozwiązania dotyczące struktury kursów, organizacji i komunikacji w obrębie społeczności p2pU. Przeprowadzono 9 kursów, w których brało udział około 90 osób.

Tematyka pierwszych kursów była różnorodna - od takich jak "Wstęp do literatury cyberpunkowej", "Poker i myślenie strategiczne", przez "Ekonomię behawioralną i podejmowanie decyzji", "Prawo autorskie a edukacja", po kurs poświęcony zagadnieniom bioetyki. Każdy z kursów miał przygotowany własny sylabus, terminarz i materiały merytoryczne udostępniane online. Uczestnicy na zakończenie mogli otrzymać certyfikat i publicznie ocenić kurs w którym brali udział.

Prace pilotażowe zostały podsumowane na pierwszych warsztatach P2PU w Berlinie. W tej chwili platforma jest na progu wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych, przed uruchomieniem następnej serii kursów. Do projektu może włączyć się każdy, kto ma pomysł na nowy temat zajęć.

Wsparcia finansowego projektowi udzieliły Hewlett Foundation i Shuttleworth Fudation. Patronat nad projektem objął Uniwerstyet Kalifornijski. Dodatkowe zaplecze dla tej oddolnej inicjatywy stanowi projekt CCLearn (odnoga Creative Commons zajmująca się otwartą edukacją). Wszystkie materiały zgromadzone i powstające w ramach projektu są dostępne na licencjach Creative Commons. Można się spodziewać, że wkrótce projekt ten stanie się stałym zapleczem dla otwartej nauki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information