Wywiad z Johnem Willinskim z Public Knowledge Project

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Johnem Willinskim, wykładowcą Stanford Graduate School of Education i twórcą Public Knowledge Project, który na początku bieżącego roku został uhonorowany prestiżową nagrodą SPARC Innovator Award, o czym w styczniu informowaliśmy w naszym serwisie.

Jeśli chodzi o przełomowe odkrycia naukowe, to otwarte dane są dużo ważniejsze od otwartego dostępu ze względu na możliwość ich ponownej analizy, powtórzenia badań, a także agregowania ich na bieżąco z różnych projektów. Wszystko to pozostawało dotychczas poza naszym zasięgiem. Czym innym jest powiedzieć, że uwalniamy dany artykuł, choć wcześniej był on dostępny w bibliotece, a czym innym, że po raz pierwszy uzyskaliśmy dostęp do konkretnych danych – przekonuje Willinsky. Pod względem naukowej opłacalności otwarte dane będą miały zatem znacznie silniejsze oddziaływanie niż otwarty dostęp.

Książkę Johna Willinsky'ego "The Access Principle" w formacie PDF można pobrać ze strony wydawnictwa Massachusetts Institute of Technology.

 

Komentarze   

0 #2 Redaktor serwisu 2015-08-24 09:48
Cała przyjemność po naszej stronie! Dziękujemy za miłe słowa! Czy jest Pani zainteresowana otrzymywaniem newslettera Platformy Otwartej Nauki? Jeśli chodzi o newsy z portalu, to proponujemy skorzystanie z RSS (Nasze doniesienia na dole strony).
Serdecznie pozdrawiamy

Redakcja Otwartej Nauki
Cytuj
+1 #1 Amelia23314 2015-08-21 09:26
Dzięki za wpis, miło się go czyta, oby takich więcej!
;) Czy jest możliwość dodania się do mailingu?
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information