Dolnośląska Szkoła Wyższa uruchomiła repozytorium instytucjonalne

16 grudnia zostało oficjalnie otwarte repozytorium instytucjonalne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (oPUB). Za jego pośrednictwem będą udostępnione wybrane artykuły, książki, rozprawy naukowe, raporty i ekspertyzy doktorantów oraz pracowników Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Przeglądanie zbioru i pobieranie materiałów nie wymaga rejestracji ani opłat, zaś udostępnione w repozytorium teksty będą widoczne z czasem również z poziomu naukowych wyszukiwarek, takich jak Google Scholar.

Wdrożenie instytucjonalnego repozytorium Dolnośląskiej Szkoły Wyższej współfinansowane jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę.

Tego typu rozwiązania posiada większość uczelni zagranicznych i coraz większa liczba polskich uczelni publicznych.
– Otwarte komunikowanie jest ważne w naukach społecznych. Dzięki open access  możemy dzielić się wynikami badań i uczestniczyć w dyskusjach dotyczących praktyki społecznej, i to nie tylko stricte naukowych. Powstające w naszej uczelni repozytorium traktujemy jako podstawowe narzędzie tak pojmowanej otwartości publikacyjnej – podkreśla prof. DSW dr hab. Bogusława Dorota Gołębniak, prorektor ds. Nauki.

Utwory zamieszczone w oPUB mogą być wykorzystywane przez użytkowników w zakresie dozwolonego użytku zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information