22 nowe polityki otwartości w krajach partnerskich EIFL w 2014 roku

EIFL (Electronic Information for Libraries międzynarodowa organizacja wspierająca biblioteki i otwarty dostęp do wiedzy  poinformowała na swojej stronie, że w minionym roku w krajach partnerskich EIFL zostały przyjęte 22 nowe polityki otwartości.

Wśród wymienionych instytucji znalazło się między innymi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, które w październiku przyjęło otwarty mandat obowiązujący wszystkich pracowników naukowych tej instytucji.

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora ICM, prof. Marka Niezgódki, polityka otwartości obejmuje publikacje w czasopismach naukowych oraz recenzowanych materiałach konferencyjnych, a także monografie naukowe lub ich rozdziały. Zarządzenie można realizować na dwa sposoby. Wersja podstawowa to publiczne udostępnienie ostatecznej wersji pracy w Repozytorium CeON, w specjalnie wyodrębnionej kolekcji ICM, na licencji CC-BY lub CC-BY-SA, niezwłocznie po przyjęciu do publikacji. Jeżeli jest to niemożliwe  ze względu na politykę wydawcy  to w repozytorium należy udostępnić wersję jak najbliższą ostatecznej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od chwili opublikowania pracy (12 miesięcy w przypadku utworów z obszaru nauk społecznych i humanistycznych).

Ogółem wśród polskich partnerów EIFL oprócz ICM znajdują się jeszcze dwie instytucje: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji na temat otwartego mandatu przyjętego przez ICM na Platformie Otwartej Nauki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information