22 nowe polityki otwartości w krajach partnerskich EIFL w 2014 roku
EIFL (Electronic Information for Libraries) – międzynarodowa organizacja wspierająca biblioteki i otwarty dostęp do wiedzy – poinformowała na swojej stronie, że w minionym roku w krajach partnerskich EIFL zostały przyjęte 22 nowe polityki otwartości.
Wśród wymienionych instytucji znalazło się między innymi Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, które w październiku przyjęło otwarty mandat obowiązujący wszystkich pracowników naukowych tej instytucji.
Zgodnie z zarządzeniem dyrektora ICM, prof. Marka Niezgódki, polityka otwartości obejmuje publikacje w czasopismach naukowych oraz recenzowanych materiałach konferencyjnych, a także monografie naukowe lub ich rozdziały. Zarządzenie można realizować na dwa sposoby. Wersja podstawowa to publiczne udostępnienie ostatecznej wersji pracy w Repozytorium CeON, w specjalnie wyodrębnionej kolekcji ICM, na licencji CC-BY lub CC-BY-SA, niezwłocznie po przyjęciu do publikacji. Jeżeli jest to niemożliwe – ze względu na politykę wydawcy – to w repozytorium należy udostępnić wersję jak najbliższą ostatecznej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od chwili opublikowania pracy (12 miesięcy w przypadku utworów z obszaru nauk społecznych i humanistycznych).
Ogółem wśród polskich partnerów EIFL oprócz ICM znajdują się jeszcze dwie instytucje: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Więcej informacji na temat otwartego mandatu przyjętego przez ICM na Platformie Otwartej Nauki.
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-01-07
- Maciej Chojnowski