Carlos Rossel omawia politykę otwartości Banku Światowego

W drugim odcinku cyklu Nauka – Otwartość – Świat zamieszczamy materiał przygotowany przez Carlosa Rossela wydawcę oraz szefa działu publikacji i wiedzy w Banku Światowym  który odpowiedział na nasze pytania dotyczące modelu otwartości wdrożonego w tej instytucji.

Wraz z przyjęciem polityki otwartości Bank śledzi liczbę pobrań i z powodzeniem wykorzystuje alternatywne metryki, czyli narzędzia alternatywnego pomiaru oddziaływania treści. Jak zauważa Rossel:

Od momentu jego uruchomienia z Open Knowledge Repository zostało pobranych blisko 5 milionów publikacji. Obecna średnia to 230 tysięcy pobrań miesięcznie, a niemal 50% osób odwiedzających repozytorium OKR to użytkownicy z krajów rozwijających się. Ostatnio dzięki integracji z Altmetric dodaliśmy także alternatywne metryki dla każdej publikacji. Umożliwia to nam  informowanie o wzmiankach dotyczących publikacji  dostępnych w repozytorium OKR w mediach społecznościowych, na blogach, w gazetach, czasopismach i w innych kanałach. Dzięki Altmetric możemy publicznie dzielić się danymi na temat demografii użytkowników OKR oraz linkować do każdego miejsca, w którym wspomniano o danej publikacji. Dostępne są także dane z Google Scholar o cytowaniach poszczególnych artykułów, a obecnie pracujemy nad dodaniem informacji o cytowaniach z kolejnej wiodącej bazy danych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information