Praktyczne perspektywy publikowania naukowego

Dostępny jest już szczegółowy program wydarzenia „Praktyczne perspektywy publikowania naukowego” organizowanego z okazji udostępniania na platformie ICM UW pełnych tekstów ponad 300 000 artykułów z 1000 czasopism naukowych. Wydarzenie odbędzie się 21 października 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Wykład otwierający na temat globalnego ruchu na rzecz otwartego dostępu wygłosi Dominic Mitchell, który w Directory of Open Access Journals (DOAJ) odpowiada za współpracę z wydawcami, rozwój techniczny, promocję w mediach społecznościowych i bloga DOAJ News Service.

W programie znalazły się ponadto praktyczne warsztaty dla redaktorów i wydawców czasopism naukowych:

  • Open Journal Systems – kompleksowy system zarządzania publikacją cyfrową na przykładzie PRESSto – platformy otwartych czasopism UAM, Monika Theus, Aleksandra Szulc (Pressto, UAM),
  • Przechodzenie czasopisma na licencje CC – warsztat prawny, dr Krzysztof Siewicz (ICM),
  • Indeksowanie czasopism w bazie Scopus: porady praktyczne, dr inż. Katarzyna Gaca-Zając (Elsevier),
  • Skuteczne aplikowanie do Directory of Open Access Journals – o jakości naukowego publikowania otwartego, dr Natalia Pamuła-Cieślak (UMK / DOAJ),
  • Podstawowe zagadnienia interoperacyjności, Adam Wasążnik, Jan Ciarka (ICM),
  • Otwarte dane badawcze dla redaktorów i wydawców, Natalia Gruenpeter, dr Nikodem Rycko (ICM).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji poprzez formularz na stronie internetowej, który będzie otwarty do wyczerpania miejsc.

Wydarzenie objęte zostało patronatami honorowymi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Additional information