OpenAIRE Advance

W dniach 17-19 stycznia 2018 r. w budynku Stavros Niarchos Foundation Cultural Center w Atenach miała miejsce inauguracja projektu OpenAIRE Advance. Projekt jest kontynuacją poprzednich edycji OpenAIRE. Techniczna część projektu poświęcona będzie rozwojowi narzędzi wspierających zarządzanie wiedzą w oparciu o otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych. Część nie-techniczna będzie opierać się na sieci NOAD-ów (National Open Access Desks) i będzie miała na celu upowszechnianie wiedzy o otwartej nauce w różnych aspektach: prawnych, politycznych i organizacyjnych. Sieć NOAD-ów służy pomocą w 34 państwach Europy (ale nie tylko: od tego roku dołączył Izrael). OpenAIRE nawiązuje coraz głębszą współpracę z organizacjami wspierającymi otwartość w nauce na innych kontynentach, m.in. z LA Referencia z Ameryki Południowej (por. rozmowę z Alberto Cabezasem) i COAR (por. rozmowę z Kathleen Shearer).

 

Ze względu na przyjęcie przez Komisję Europejską koncepcji European Open Science Cloud, OpenAIRE będzie aktywnie uczestniczył w nadawaniu jej konkretnych kształtów, dlatego wiele uwagi poświęci się współpracy z EOSC-hub.

Żeby zwiększyć stabilność OpenAIRE, planowane jest utworzenie podmiotu mającego osobowość prawną, którego podstawowa działaność uniezależniona będzie od projektów, z oczywistych względów ograniczonych do kilkuletniej perspektywy.

  

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information