Rozpoczynamy nowy cykl: Nauka — Otwartość — Świat

Cykl Nauka Otwartość – Świat to zwięzłe omówienia rozwiązań przyjmowanych w obszarze otwartej nauki w różnych krajach i instytucjach na całym świecie. Pragniemy zwrócić uwagę zarówno na specyfikę lokalnych projektów, jak i cechy uniwersalne, obecne w wielu ośrodkach w różnych częściach świata.

Przygotowane materiały, powstałe we współpracy zespołu Platformy Otwartej Nauki z przedstawicielami prezentowanych instytucji, mają formę wywiadów, które będziemy udostępniali w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej.

Cykl rozpoczynamy materiałem przedstawiającym otwarty dostęp w Argentynie, przygotowanym przez Silvię Nakano – dyrektor zasobów naukowo-technicznych w argentyńskim Ministerstwie Nauki, Technologii i Innowacji Produkcyjnej.

Choć Ustawa o otwartym dostępie nie wspomina o otwartych licencjach i kwestia ta pozostaje otwarta, rozważamy rekomendowanie ich stosowania, jak również analizujemy prawne aspekty wprowadzenia ich do oficjalnego dokumentu podpisanego przez Prezydent Argentyny zauważa Nakano. Licencje CC są coraz częściej faktycznie wykorzystywane w większości argentyńskich repozytoriów, zarówno tych istniejących, jak i dopiero zakładanych. Co więcej, te licencje są stosowane nie tylko w repozytoriach, ale również w otwartych czasopismach w całym kraju i na instytucjonalnych stronach internetowych uniwersytetów i instytucji państwowych.

Już niebawem omówienie otwartego modelu przyjętego przez Bank Światowy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Additional information