Webinaria CRAFT-OA na temat OpenAIRE i EOSC

W grudniu odbędą się dwa webinaria na temat integracji usług i narzędzi OpenAIREOpenAIRE Graph oraz European Open Science Cloud (EOSC) i węzłem EU EOSC. Wymagana rejestracja. 

Webinarium "The OpenAIRE Graph. An Open Resource for Open Science"

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki Platforma Otwartej Nauki ICM UW organizuje webinarium na temat OpenAIRE Graph — darmowego i otwartego zasobu, który łączy miliony rekordów metadanych z ponad 100 tysięcy źródeł danych.

Spotkanie odbędzie się 22 października 2024 r. w godz. 10.00-11:00.

Jest adresowane do naukowców, bibliotekarzy i data stewardów, administratorów i obsługi repozytoriów oraz wszystkich osób zainteresowanych otwartą nauką.

Tydzień Otwartego Dostępu 2024 pod hasłem “Społeczność ponad komercjalizacją”

W dniach 21–27 października 2024 r. odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu. Ubiegłoroczny temat przewodni  "Społeczność ponad komercjalizacją"  będzie kontynuowany w tej edycji.

 

 

Zagadnienia poruszane w zeszłorocznej odsłonie wydarzenia w tym roku są jeszcze bardziej aktualne, dlatego po raz pierwszy zdecydowano się na kontynuację rozpoczętych rok wcześniej dyskusji. Organizatorzy podkreślają, że otwarte publikowanie powinno jak najlepiej służyć interesom społecznym i środowisku akademickiemu oraz przeciwdziałać czerpaniu zysków z publicznie finansowanej działalności naukowej przez sektor prywatny.

Na stronie openaccessweek.org będą pojawiać się informacje na temat tegorocznych wydarzeń. Każdy może włączyć się w obchody, organizując własne działania promocyjne, spotkania i wykłady, dostosowując je do potrzeb lokalnej społeczności.

Konferencja PUBMET 2023

W dniach 13-15 września 2023 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja PUBMET poświęcona komunikacji naukowej w kontekście otwartej nauki.

 

 

Tegoroczna edycja poświęcona będzie nowym wyzwaniom w zakresie otwartej komunikacji naukowej, związanym m.in. z finansowaniem publikacji w otwartym dostępie, wdrażaniem zmian w ewaluacji działalności naukowej, rozwojem infrastruktur otwartej nauki czy zwiększaniem świadomości roli i znaczenia otwartego udostępniania rezultatów badań.

Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej, możliwy jest udział online. Wstępny program wraz z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi rejestracji i opłat dostępny jest na stronie konferencji.

Additional information